Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Koaliční smlouva sdružení Tradice a prosperita a Sdružení nezávislých kandidátů Novoknínska

0

Na základě výsledků voleb proběhla jednání sdružení Tradice a prosperita (TaP) a Sdružení nezávislých kandidátů Novoknínska (SNKNK), jejichž předmětem byla zejména možnost povolební koaliční spolupráce obou sdružení. Kolegové z SNKNK nás na začátku společných jednání upozornili, že zároveň budou jednat se sdružením Zlatohorní město Nový Knín. Naše sdružení absolvovalo také jednání se sdružením Zlatohorců, a to v podobě informativní schůzky představitelů obou sdružení (o čemž jsme informovali i SNKNK).

Vyjednávání spolupráce TaP a SNKNK probíhala za účasti většiny členů a dle našeho názoru je velikým přínosem skutečnost, že se diskuze měli možnost zúčastnit všichni zástupci obou sdružení a přispět tak svým názorem k nastavení budoucí podoby koaliční spolupráce. Zároveň obě sdružení vyjádřila záměr zachovat formát širší účasti členů sdružení i pro budoucí společná jednání.

Počátky jednání se nesly především ve znamení ujištění členů obou sdružení, kteří si uvědomují, že základem jakékoliv budoucí spolupráce musí být především snaha o konstruktivní dialog. Případný nesouhlas chceme v koalici řešit slušně, objektivně a to především snahou o dosažení oboustranně akceptovatelného kompromisu. Předsevzetím obou stran, nebo chcete-li jakýmsi „ústním závazkem“ je snaha o to, aby schůze zastupitelstva proběhly pokud možno s důstojností, která tomuto úřadu náleží.

Dalším důležitým principem, který by měl být jedním z pilířů spolupráce obou stran, je snaha o aktivitu nejen jednotlivých členů, rady a zastupitelstva, ale i předsedů členů jednotlivých výborů a komisí, kteří za správu města nesou odpovědnost stejně jako jeho hlavní představitelé. Nikdo z nás nebyl do zastupitelstva (a v blízkém budoucnu někteří do komisí a výborů) zvolen, aby sbíral body za účast, nýbrž proto, že občané předpokládají, že pro naše město také něco vykoná.

Třetí důležitou podmínkou vzájemné spolupráce se stala programová shoda na prosazování hlavních priorit obou sdružení – programové priority obou stran jsou si velice blízké (bylo by také zvláštní, pokud by si na našem malém městě blízké nebyly – na myšlenku „po realizaci kanalizace je třeba spravit silnice“ nemusí být člověk zrovna doktorem věd…). Zároveň s programem jsme se však shodli i na důležitých základních principech, jak chceme programových cílů dosáhnout – a to dosáhnout realisticky bez rizika zadlužení či rozprodávání města.

Naše společná jednání však nezůstala pouze u obecných zásad. Zejména druhé jednání (které se protáhlo do pozdních večerních, možná spíše nočních hodin) bylo velice důležité, jelikož byly diskutovány konkrétní „sporné“ záležitosti minulých let, které byly dosud prezentovány poněkud „černobíle“. Na tomto jednání měli možnost členové SNKNK položit jakékoliv dotazy, které jsme se následně pokusili s maximální otevřeností zodpovědět (dle našeho dojmu a doufáme, že i dle dojmu kolegů ze SNKNK :-). Tato otevřená debata byla nesporně velice důležitá pro budoucí vzájemnou důvěru obou stran a doufám, že i ostatní z tohoto jednání odcházeli s pocitem, že ten „prodloužený“ večer nebyl ztrátou času.

Při vyjednání koaliční spolupráce jsme si však ověřili i to nejdůležitější, přestože jsme občas v dílčích věcech měli různý názor, obě sdružení ukázala, že jsou schopna a ochotna kompromisů, a že spolu především dokážeme mluvit. V zájmu všech občanů Nového Knína, Libčic, Kozích Hor a Chramišť doufám, že tato zásada nám vydrží po další čtyři léta.

A konečně – koaliční smlouvu naleznete zde.

Vaše Tradice a prosperita

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *